fbpx

Školní výlet aneb bude to zase ta stejná písnička?

Jednodenní akce, kterou málo který učitel ustojí se zdravým rozumem a energií. Opustit bezpečné prostředí školy a vrhnout se do divočiny chce hodně odvahy a super schopností. Nicméně i takto těžký úkol se dá zvládnout levou zadní.

Doba velkých šoupacích papučí ze zámků a výstav všech možných kuriozit už je dávno pryč, děti se posunuly k hraní si s moderními technologiemi, nároky na zábavu a zážitky jsou čím dál větší a zákony pro pedagogy mimo školu stále více svazující. Ale i s tím vším se dá něco dělat. Zastavit se, vrátit se do přírody, užívat si prostředí mimo město – jít do lesa, poslouchat potok, pokusit se zapomenout na každodenní rutinu. K tomu všemu se prostě bavit, užívat si čerstvý vzduch, malovat, hrát si, něco nového se naučit, vyzkoušet různé aktivity a poznat se zase o trochu lépe v rámci třídního kolektivu. Školní výlet nemusí být nudné zlo pro žáky a nutné zlo pro pedagoga. Co kdyby to letos bylo trochu jinak?

Představte si údolí, ve kterém je ticho, klid a nikde nikdo v okolí. Mobilní signál si sem ještě neprorazil cestu. Pomalu se blížíte k tomu tajemnému místu. Slyšíte řeku, která se líně valí přes kameny, vidíte ptáky, jak krouží nad skalami. Pomalu se vám před očima zjevuje jakási budova. Už se na ní podepsal zub času, ale má své kouzlo. Vypadá jako starý vodní mlýn. V její blízkosti jsou ve dvou řadách jakési malé domečky, chatičky, snad bydlení pro trpaslíky?

Stojíte uprostřed louky, pomalu se otáčíte dokola, kromě chatiček a mlýnu vidíte ještě další budovu se spoustou židlí a stolů, tady se asi plní břicha nějakými dobrotami. Nakouknete dovnitř, cítíte vůni něčeho čerstvě vytaženého z trouby. Možná nějaké buchty? Nedaleko zahlédnete ohniště, ze kterého ještě stoupá tenký proužek dýmu. Zavzpomínáte na své dětství, kdy jste spali pod širákem a trávili večer u táboráku s umaštěnou pusou od špekáčků.

Dětí z vaší třídy se ujímají instruktoři, vládne klidná a pohodová atmosféra. Všichni se baví, hrají hry, zapojení jsou všichni, každý si najde to svoje. Program se odmotává jako barevná nit z klubíčka. Po obědě následuje chvíle odpočinku. Areál je prostorný, děti se stále někam přesunují, vytváří a zkouší nové věci, mění se v menší skupiny a zase se spojují. Střílí z luku, běhají, plní úkoly, plácají se v barvách, tvoří, potom zase chvíli sedí a o něčem si povídají.

Zaslechnete však jen kousek příběhu o mlynáři, který tady kdysi žil a o mlýn se staral. Příběh přináší spoustu informací, které děti využijí k dalším aktivitám. Vrtá vám hlavou, kdo se o mlýn stará teď, je tu nový mlynář? Nebo vládu nad mlýnem převzal snad někdo jiný? K večeru děti už znají odpovědi na vaše otázky. Unavené, plné zážitků a veselé opouštějí toto poklidné místo. Máte zvláštní pocit. Něco ve vás z tohoto dne zůstane, možná se sem ještě vrátíte, abyste vyslechli další příběhy a prozkoumali toho mnohem více.

Pojeďte s námi na jednodennní či vícedenní školní výlet na Spálovský mlýn. 

Partneři