fbpx

Prázdniny se chýlí ke konci a s nimi také naše táborová sezóna. Jaké bylo naše první letní intenzivní působení v areálu Spálovský mlýn?

Za roky provozu má toto kouzelné místo v okolí již nepřeslechnutelné jméno a někteří návštěvníci zavzpomínali na svá dětská léta, která zde trávili jako školáci užívající si prázdniny. První rok „naostro“ byl proto pro nás zatěžkávací zkouškou, výzvou a velkým krokem kupředu. Očekávání okolních obyvatel, výletníků i nás samotných bylo velké a doufali jsme, že dopadne dobře.

Sezónu jsme zahájili školami v přírodě a školními výlety. V průběhu těchto akcí jsme areál neustále zvelebovali a snažili se zlepšit komfort jak ubytovaných, tak i kolemjdoucích, cyklistů a dalších návštěvníků tohoto kraje. Vznikl bar s venkovním posezením, který nabízí občerstvení komukoli, kdo se potřebuje osvěžit nebo se jen zastavit a odpočinout bolavým nohám.

Prázdninové měsíce byl areál vytížen tábory a pobyty rodičů s dětmi. Pod naší taktovkou proběhly celkem tři týdenní turnusy. První s názvem Jak vycvičit draka byl určen dětem do deseti let. Účastníci bojovali se zlem, získávali spoustu vikingských dovedností, a nakonec vše dopadlo jako v každé správné pohádce šťastným ukončením.

Druhý turnus pro děti od jedenácti do patnácti let se již nesl v bojovnějším tématu Star Wars: Odplata Rebelů. Planeta Spál v soustavě OFF cvičila nové členy rebelské základny k záchraně galaxie. Ač byla flotila nepřátel mnohonásobně silnější, chytrými a obratnými kličkami se podařilo Rebelům s přehledem vyhrát, vystopovat nepřátelskou základnu a tu zničit nadobro.

Třetí turnus byl rozdělen na dvě specializované skupiny, a to na účastníky Sportovního cyklokempu a divadelního tábora s názvem Svět za oponou. Sportovci poznali na vlastní kůži okolní terén Spálovského mlýna, naučili se něco z teorie jízdy na kole a v praxi si vyzkoušeli správnou techniku. Mimo jiných zážitků se celého tábora účastnil také instruktor, jehož tolik milovaná cyklistika dostala řízením osudu až na vozík. Nicméně to jej nezastavilo a sportuje dál, takže si účastníci mohli vyzkoušet handbike a poznat sport z jiného úhlu.

Divadelní tábor odhaloval tajné kouty za oponou a přiblížil prkna, co znamenají svět. Ryze dámská skupina se celý týden učila pracovat s rytmem, pohybem, rýmováním, vystupováním a improvizací. Tábor se spíše workshopovým průběhem byl zakončen improvizačním vystoupením pro sportovní skupinu, které po týdenní usilovné práci účastnice posunulo vpřed a ukázalo jejich kvality a rozvoj.

Všechny naše tábory přinesly potvrzení našich domněnek, že areál Spálovský mlýn je stavěný pro dětskou rekreaci, využití volného času a realizaci programů, které v dětských vzpomínkách zůstanou ještě spoustu let.

Jsme teprve na začátku maratonu, ale neusínáme na vavřínech a snažíme se ze všech sil zlepšovat a nabídnout toto krásné místo více návštěvníkům pro jejich volné chvíle a zážitky.

Do konce září ještě fungujeme. Těšit se můžete na již tradiční cyklistický závod Oderská mlýnice, hostit budeme také několik soukromých a školních akcí. Pokud půjdete okolo, stavte se, budete vítáni!

 

Letní dětské tábory jsou součástí projektu Školení instruktorů a letní tábory, který realizuje Akce pro školy, z.s. Projekt by podpořen dotačním programem Moravskoslezského kraje „Podpora aktivit v oblastech využití volného času dětí a mládeže, celoživotního vzdělávání osob se zdravotním postižením a podpora miniprojektů mládeže pro rok 2018“

Partneři